Dodo Šuhajda o znovuotvorení legendárneho Véčka

Autor: Robert Buček st | 23.1.2013 o 10:27 | (upravené 23.1.2013 o 17:08) Karma článku: 11,04 | Prečítané:  7150x

...Prvý raz sa projekt nepáčil, respektíve sa nepodarilo presvedčiť ministra Maďariča. V druhom prípade sme pri výberovom konaní súťaž vyhrali, ale aj napriek tomu nám minister Krajcer pod tlakom blogerov a priaznivcov alternatívneho divadla ´priateľsky´ odporučil,  aby sme to nechali tak. Bolo to aj nechutne medializované...

Dodo Šuhajda a The Buttons 2013Dodo Šuhajda a The Buttons 2013Foto: Peter Procházka

Po rôznych peripetiách sa legendárny V-klub dočká svojho vytúženého znovu oživenia. Stane sa tak 1. februára, keď na slávnostnom otvorení vystúpi množstvo pamätníkov presláveného vysokoškolského klubu. Ten sa stal v 60. rokoch symbolom slobody a pre mnohých muzikantov aj barometrom úspešnosti. Na podujatí vystúpi aj známy iniciátor a spoluautor projektu Slovenský bigbít Dodo Šuhajda so skupinou The Buttons.

Kedy sa vlastne zrodil tento nápad?
Nápad znovu otvorenia Véčka tu bol hneď ako sa po roku 1989 zavrelo, respektíve začalo slúžiť na iné účely - České kultúrne centrum, A4 alternatívne divadlo a tak ďalej.  Záujem o prevádzkovanie malo viacero uchádzačov a skupín, niekedy aj pochybnej povesti. Ja sám som sa so svojimi kamarátmi a partnermi uchádzal o možnosť prevádzkovať V-klub až dvakrát.  Prvý raz sa projekt nepáčil, respektíve sa nepodarilo presvedčiť ministra Maďariča. V druhom prípade sme pri výberovom konaní súťaž vyhrali, ale aj napriek tomu nám minister Krajcer pod tlakom blogerov a priaznivcov alternatívneho divadla ´priateľsky´ odporučil,  aby sme to nechali tak. Bolo to aj nechutne medializované. V druhom projekte boli zainteresované také osobnosti ako Kamil Peteraj, Marián Slovák, Ľubo Belák, Martin Valihora, Milan Markovič a iní. Podarilo sa nám aspoň to, že ministerstvo vysťahovalo pod zámienkou rekonštrukcie,  ktorú sme mimochodom v každom našom projekte inicializovali, alternatívne divadlo. Napokon sa V-klub zrenovoval a 1. decembra sa ide pod hlavičkou Národného osvetového centra otvárať. A to je myslím najpodstatnejšie.

Symbolizuje dátum 1. február nejaké výročie alebo to jednoducho ´tak vyšlo´?
Dátum 1. februára  je tu úplne náhodou.

Ako bude vyzerať programová štruktúra nového Véčka?
Zodpovední hovoria, že chcú mať V-klub taký, aké bolo staré a dobré Véčko. Zostáva nám v to len veriť a držať palce. Ja si myslím, že keď si nové vedenie zoberie príklad zo starého Véčka a budú zodpovedne a so srdcom pristupovať k programovej štruktúre, tak sa im to určite bude dariť.

The Buttons 2013

Foto: Peter Procházka

Kto okrem vás na podujatí vystúpi?
Ľubo Belák, Mirka Brezovská, Peter Lipa, Janko Lehotský, Laco Lučenič, Peci Uherčík a hosť z Česka Petr Spálený. Všetko sú to ľudia, ktorí boli alebo sú veľkými priateľmi slávneho Véčka. Mladú nastupujúcu generáciu pop scény bude reprezentovať skupina z Púchova Goodbye Lenin. Program budú uvádzať Peter Lipa a Laco Lučenič.

Ďalšou akciou The Buttons bude slávnostný krst knihy Fefora Freša. Nadväzuje táto kniha koncepčne na jeho predchádzajúci titul Sideman resp. na vašu publikáciu Slovenský bigbít?
Áno, 16. marca vystúpime v klube Randal na krste knihy Fedora Freša  Rocková Bratislava.
Táto kniha, ktorú som samozrejme ešte nemal možnosť vidieť, je možno určite nadväzná na našu publikáciu, ale zásadne sa líši v tom, že sa týka len bratislavských skupín a to všetkých, ktorých sa Fedor dopátral. Čo mi Fedor prezradil, budú tam len fotografie a heslovité údaje o skupinách. Sám som mu poskytol veľa takýchto fotiek z môjho archívu. Uvidíme. V každom prípade je to veľmi chvályhodný počin, ktorý si zaslúži veľké uznanie a obdiv.

Máte pocit, že od realizovania projektu Slovenský bigbít (kniha, koncert, TV seriál) sa zvýšil záujem o slovenský bigbít?
Celý projekt, ale hlavne koncert Legendy´60, mal veľký úspech a výrazne oživil záujem mladej generácie o túto dobu a fenomén bigbítu. Dodnes dostávame veľa listov, aj o knihu je stále obrovský záujem a čo ma teší najviac, ani po piatich rokoch od svojho vydania kniha nezlacnela.

Ako sa vám páči napríklad seriál slovenskej televízie Legendy popu?
Skvelá relácia. Dalo by sa povedať, že ide o naše dieťa, keďže seriál formátovo nadväzuje na náš projekt. Dokonca veľa členov televízneho štábu tvoria ľudia, ktorí s nami rok točili a pripravovali seriál Slovenský bigbít - dramaturgička Ildikó Schreiberová, zvukár Daniel Habovštiak a iní.

Odkedy sú The Buttons vlastne znovu spolu a v akom obsadení dnes hráte?
O znovu oživení našej kapely sme začali rozmýšľať už po skončení koncertu Legendy ´60 roku 2007. Náš klavirista Ervín Citrón Fulmek nám ponúkol nové skladby, ktoré sa nám zapáčili natoľko, že sme opäť začali skúšať. Okrem iných, sme oprášili aj starý dobrý Rolling Stones. Skúšali sme skoro dva roky, potom sme si povedali, že je čas nahrať to aj v štúdiu. Ako prvé vzniklo EP cédečko Wake Up so štyrmi pesničkami. K ďalšej spolupráci sme si našli najprv nášho starého priateľa z mladých čias gitaristu Vlada Turčána, skvelého muzikanta a dobrého človeka. Keď nám ochorel basista Milo Pavelka, našli sme si mladú rytmiku - bubeníka Milanu Hlinku a basistu Juraja Majera. V roku 2011 sme vydali CD Beetwen The Stones, ktorá má medzi našimi priateľmi veľký úspech a dokonca sa hrá aj v médiách.

Skupina THE BUTTONS 1964 – 2013

Dodo Šuhajda – spev a fúkacia harmonika
Kamil Paulovčin – gitara, spev, texty
Ervín Citrón Fulmek – klávesy, vokál,  hudba
Vlado Turčán – gitara, vokál
Milan Hlinka – bicie
Juraj Majer – basová gitara, vokál

DISKOGRAFIA:

Wake UP  - EP 2010
Beetwen The Stones – CD 2011

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan je najväčším favoritom. Zapíše sa do dejín svetovej cyklistiky?

Vlani nebol najväčším favoritom, ale aj tak vyhral.

DOMOV

Lipšic dostal za nehodu z minulého roka podmienečný trest

Súd odsúdil bývalého poslanca Lipšica.

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.


Už ste čítali?